Sluníčka

Třídní vzdělávací program školní rok 2020/2021

"S šaškem Vaškem každý den, v šapitó si užijem..."

Vypracovaly: Jana Hubálková, Bronislava Kočková

"Ahoj šašku Vašku, už jsme s tebou v šapitó,

pojedeme dlouhou jízdu - Šupitóóó!

Žonglovat nás naučíš, chytat míčky procvičíš,

cirkus se ti bude měnit od podzimu do léta a ty poznáš ve Sluníčkách

svoje nové kamarády a tajemství celého světa."

TVP a s ním spojená témata stojí na

  • střídání ročních období po celý rok a změnách s tím souvisejících
  • emocionálně-sociálním rozvoji dětí (kamarádství, pomoc druhým, spolupráce...)
  • environmentální výchově (ochrana životního prostředí, chování v přírodě)
  • rozvoji estetického cítění a uměleckého projevu dětí

Celým rokem nás bude provázet šašek Vašek z cirkusu. Jeho cirkus se bude barevně proměňovat tak, jak se budou měnit roční doby. U cirkusu bude vždy šašek Vašek žonglovat s míčky (papírová kolečka v barvě ročního období - barva shodná s barvou šapitó). Na každém míčku bude obrázek připomínající téma, o kterém si s dětmi právě budeme povídat. Míčky budou šaškovi Vaškovi přibývat postupně tak, jak se budou děti seznamovat s jednotlivými tématy. Ta se budou odvíjet jak od změn v přírodě souvisejících se střídáním ročních dob, tak i od změn ve společnosti během roku (Velikonoce, Vánoce ...).

  • podzimní cirkus - oranžová (lístky)
  • zimní cirkus - modrá (vločky)
  • jarní cirkus - zelená (kytičky)
  • letní cirkus - červená (jahody)

Šašek Vašek nás taky seznámí se svou kamarádkou Aničkou, o které si budeme po celý rok číst z knihy Anička a cirkus od Ivany Peroutkové Anička nás prostřednictvím knihy seznámí s kamarády, které si našla v cirkusu. Dozvíme se také, po čem touží a proč se jí nakonec splní její sen. Děti z knihy poznají důležitost kamarádství, a že když něco opravdu chtějí, tak se nesmí vzdát hned při prvním neúspěchu.

REALIZACE

každý sen se budeme s dětmi setkávat v komunitním kruhu (KK) s šaškem Vaškem u malého sestaveného cirkusu a vítat se básničkou. Budeme tak objevovat svět, jeho zákonitosti, zpívat, poslouchat příběhy, hrát si, počítat, vyprávět si ...

Mimo to se nám na stěně ve třídě začnou postupně objevovat barevné cirkusy se znaky ročních dob tak, jak se bude střídat roční období. Šašek Vašek bude vždy se svými míčky žonglovat právě u toho cirkusu, který nám aktuálně znázorňuje roční dobu. Začne-li nové roční období, šašek Vašek nechá míčky (témata, o kterých už jsme si povídali) u daného (stejně barevného) cirkusu a začne žonglovat s novými míčky u nového cirkusu. Tak to bude po celý rok. Děti tak budou mít možnost vidět na stěně, že během roku se střídají čtyři roční období a poznají z obrázků, o čem všem jsme si povídali a co se dozvěděly nového. Předškoláci se tak seznámí i s názvy měsíců v každém ročním období. Názvy si budeme připomínat pomocí počátečních písmen (Z - září, Ř - říjen...). Jakmile se na síti objeví čtvrtý (letní) cirkus, bude to pro děti znamení, že se blíží konec školního roku a budou prázdniny.