Sluníčka

Třídní vzdělávací program

školní rok 2019-2020

"Kouzelný kolotoč"

Vypracovaly: Jana Hubálková, Andrea KondisováÚvod

Veselý kouzelník proměnil naši školku v cirkus, vyčaroval i několik vtipných zvířátek (tygra, opičku a slona), ale tím jeho čarování zdaleka neskončilo, třída Sluníček se letos projede na kouzelném kolotoči. A není to ledajaký kolotoč - společně s ním si projdeme celý kalendářní rok měsíc po měsíci a zažijeme nejedno dobrodružství.TVP "Kouzelný kolotoč" a s ním spojená témata stojí na

  • Střídání ročních období po celý rok a změnách s ním souvisejících
  • Emocionálně-sociálním rozvoji dětí (kamarádství, pomoc druhým, spolupráce...)
  • Environmentální výchově (ochrana životního prostředí, chování v přírodě ...)
  • Rozvoji estetického cítění a uměleckého projevu dětí.

Barevný kouzelný kolotoč (vystavený na velké síti ve třídě) znázorňuje svět kolem nás po celý rok, kdy každá barva reprezentuje jedno roční období (červená - podzim, modrá - zima, zelená - jaro, žlutá - léto). Tak jak nám kouzelník bude roztáčet kolotoč, vykouzlí nám postupně 12 měsíců, kdy každý měsíc bude rozlišený symbolem pro něj typickým (př. září-jablko). Kouzelník se tak stává naším průvodcem po krásách tohoto světa.

Kouzelný kolotoč

točí se točí...

Otoč jednou

a poznáš hned

rostou-li jahody

neb všude je led...

Jeho trochu popletenými pomocníky jsou zvířátka tygr, opička a slon, ti vznešenému a moudrému kouzelníkovi nejednou udělají čáru přes rozpočet a nakonec to budou děti ze Sluníček, kdo bude muset zvířecím kamarádům pomoci a poradit, co a jak...


Realizace TVP

Uvítací básnička:

Dobré ráno, Sluníčka,

v cirkusové školičce

ať se mezi námi líbí

klukovi i holčičce.

Pomalu se zastavíme,

přivítáme, pohladíme

a hezky se posadíme.

Každý den se s dětmi přivítáme v komunitním kruhu, řekneme si básničku a jedno dítě (pomocník kouzelníka) roztočí kouzelný kolotoč uprostřed KK:

Kouzelníku, zvedni hůlku

a roztoč nám kolotoč,

barevný svět uvidíme,

dozvíme se JAK a PROČ?

JAK to chodí na světě?

JAK se Země točí?

PROČ se někdy smějeme,

jindy máme slzy v očích?

Proč, proč, proč?

Toč, ...[jméno dítěte].., toč!

Tento malý kolotoč nám každý den "vyčaruje" soubor činností, které budeme v rámci tématu hravou formou plnit.

Na velký kolotoč na síti pak při uvedení nového tematického celku umístíme symbol daného měsíce s obrázkem, který shrnuje, o čem si v daném tématu budeme povídat. Děti tak budou mít neustálý přehled o tom, co jsme již zažili a co jsme se naučili. Zároveň uvidí, jaký je právě měsíc a roční období.

V průběhu školního roku odkryjeme symboly všech měsíců z různých ročních období. To bude pro děti znamení, že se blíží prázdniny a školáčkové půjdou do školy.