Sluníčka

Třídní vzdělávací plán 
školní rok 2018/2019

Název projektu:
ROK S UFONKEM NA BAREVNÉ PLANETĚ ZEMI

Zpracovaly: Jana Hubálková, Bc.Andrea Kondisová 


Celý projekt, a tím i zvolená témata z RVP, je postaven na:

  1. střídání ročních období během celého roku a změnách s tím souvisejících,

  2. emocionálně-sociálním cítění dětí (kamarádství, pomoc druhým ...),

  3. ochraně životního prostředí - Environmentální výchova,

Ufonek k nám přicestuje z daleké hvězdy. Narodil se v kytičce, a v té také cestuje po Vesmíru. Je mu smutno, ale zatím netuší proč. Ve Vesmíru se mu zalíbí planeta Země, jak je celá barevná a točí se kolem Sluníčka. Prostřednictvím dětí se bude Ufonek po celý rok seznamovat s jejich prožitky, jak se svými kamarády, tak se svými nejbližšími - rodinou (společné akce s rodiči - dílničky, besídky ...). Tak se dozví i co jsou například Vánoce nebo Velikonoce. Společně s dětmi bude poznávat, co je to vlastně kamarádství, proč je pro nás důležitá rodina, domov, jak bychom se měli k sobě navzájem chovat. A tak pochopí, proč mu vlastně bylo samotnému smutno. Během roku budou děti i Ufonek pozorovat střídání ročních období a zjistí, jak se v souvislosti s tím mění barvy jak na barevné paletě:


Každý rok chystám si malířskou paletu,

barev je plničká, přesto se nespletu.

Na JAŘE sluníčko září jak ze zlata

a bíle zasvítí sněženek poupata.

V LÉTĚ jsou tráva a lístečky zelené,

třešně a jahody sladké a červené.

Na PODZIM bývá les překrásně zbarvený,

listí se rozzáří jak ohně plameny.

ZIMA sníh běloučký na pole navěje,

krajinu přikryjí sněhové závěje.


Ufonek si vybral naši planetu Zemi neboť září všemi barvami. Aby byla neustále takto barevná a krásná a zachovali jsme si hory, lesy, řeky... je potřeba ji chránit a starat se o ni. I o tom si s dětmi budeme povídat.


REALIZACE TVP:

Děti budou s Ufonkem po celý školní rok sestavovat barevnou kytičku. Její okvětní lístky se budou skládat vždy po třech k sobě (= jedno roční období) a budou mít vždy barvu typickou pro danou roční dobu (oranžová, červená, hnědá- podzim atd.). Tak se děti budou seznamovat s jednotlivými měsíci v roce a ročními obdobími. Celá kytička bude rozkvétat na naší planetě Zemi pověšené na zdi. Na okvětní lístky kytičky budeme s dětmi dávat obrázky, které budou znázorňovat probíraná témata. Ufonek nás bude provázet celý rok při činnosti v komunitním kruhu (K.K.), kde se budeme společně scházet a povídat si kolem koberečku, na kterém je znázorněna planeta Země. S Ufonkem se budeme zdravit říkankou:

Dobré ráno, sluníčko,

dobré ráno, děti!
Zelenkavý Ufonek
mezi nás teď letí.

Vítej, malý Ufonku,

na planetě Zemi,

uč se s námi o světě,

buď kamarád s námi všemi.


Jak budou postupně přibývat okvětní lístky na kytičce, budou přibývat i poznatky v hlavičkách dětí o okolním světě. Na konci školního roku nám celá kytička rozkvete, a to bude znamení pro děti, že je čekají prázdniny a školáčkové půjdou do školy.